CSGOESPORİncelemelerPUBGR6

SAVAŞ OYUNLARININ CANAVARI OLMAK İÇİN GEREKEN EN ÖNEMLİ DETAY

Bu yazımızda sizleri FPS (First Person Shooter) Savaş oyunlarında sizi rakiplerinizin önüne geçirecek bir detaydan bahsedeceğiz.

144 hz’in en çok farkını gördüğüm oyun galiba CS:GO oldu

Nedir Bu Detay ?

Tabiki de 144 Hz.

Nedir bu 144 Hz ?

-144 Hz normal standart panellerin aksine yeni bir teknolojidir ve kısaca ekranınızın yenileme aralığıdır. Standart monitörler 60 hz olarak gelir ve eski teknolojidir günümüzde yerlerini 75-120-144-240 hz almış olmakta birlikte oyuncuların en çok tercih ettiği frekans aralıklarıdır.

Turnuvalarda artık sabit 144hz yenileme sahip oyuncu monitörleri tercih edilmekte

Neden tercih etmeli ?

Nedeni oldukça basit aslında sizin oyunda olan tepki süreniz, çoğumuz biliyoruz ki FPS oyunlar anlık kararlar taktikler ve aim kabiliyetiniz ile doğru orantılıdır. Hızlı karar verebilmenizin en önemli şartı rakibinizi daha çabuk görebilmenizdir. Rakibinizi gördüğünüz andan itibaren taktiğinizi kurabilir ve buna göre pozisyon alabilirsiniz.

Kim bilir belki de 144 hz sayesinde rakiplerinizin kafasına tava bile geçirebilirsiniz

Tek Başına 144 Hz yeterli midir ?

Piyasada bir sürü markanın 144 hz frekanslı monitörleri bulunmakta ama çoğunun yenileme süresi olarak 4-5 mili saniye.

Nedir 4-5 mili saniye ?

Çoğu monitör sabit bir yenileme hızına sahiptir bunun yanında günümüz teknolojilerinde bulunan 1 ms 4 ms 5 ms gibi tabirler monitör piyasasında rekabetin artmasına sebep oluyor.

Hangisini tercih etmeli ?

Bu konuda en büyük etken sizin bütçeniz, sonuçta 75hz bir monitör ile 144hz monitör fiyatı aynı olamaz bununla birlikte 144hz 5ms monitör ile 144hz 1ms monitör de aynı fiyat olamaz.

Ama ben çok oyun bağımlısı değilim, arada oynarım arada işlerim ile uğraşıyorum derseniz ms çok önemi kalmıyor hatta ve hatta 75-120hz yenileme hızı olan ekranları bile tercih edebilirsiniz.

Bu yazının sahibi ne kullanıyor ?

Ben şuanda ViewSonic XG2401 144HZ 1MS oyuncu monitörünü kullanıyorum tasarım benim için çok hoş sağ sola rahat bir şekilde oynatabiliyorum ayrıca monitör üzerinden bulunan fazla görüntü çıkışları (hdmi-display port) ve hoparlörler sayesinde benim işimi çok görüyor. Ayrıca monitörün arka kısmında bulunan Usb3 çıkışları kısa olan klavye mouse kablolarımı buraya bağlamamı sağlıyor. Fiyat aralığı 1300TL- 1700TL arası olan bu monitör sizi oyunlarda bir tık yukarı çıkarabilir.

Peki bu ekranda neyi sevmiyorum ?

Hoparlörlerin ses eşiği biraz kısık arkadaş ortamında ortak video izlemek içim açtığımda biraz gürültülü ortamda iseniz bazen duyamıyorsunuz.

Kulaklık koyduğum aparatı, benim kulaklığım (Logitech g230) için biraz küçük çok dengede durmasa bile ayak altında veya kenarda koymaktan daha iyidir diye düşüyorum.

Kullanılan panelden dolayı sağ veya soldan izleyen arkadaşlarımdan aldığım dönüşe göre ekranda renklerin solması veya net görülmemesi sebebi biraz can sıkıcı olsa da tek başınızda oynadığınız ortamda gayet kullanışlı

Resimler değişiklik gösterebilir.
Çok çeşitli bağlantı noktaları ile oyun performansını yüksek seviyelere çekebileceğinizden eminim
Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehmet Çavuşoğlu

Teknoloji ve oyunları seven, yakından takip eden biri. Daha öncesinde Donanım Arşivin de yazmış olup şuanda Wita Tv ailesinde bulunan yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Kapalı
Kapalı