HaberlerPC

Google Türkiye’den çekiliyor mu?

Umarım çekilmiyordur çünkü ülkeden çekilmesi tüm Android kullanıcılarına etkileyecek düzeyde.

Nasıl mı?

 Çok basit Google ülkeden çekilir ise sizlere bildirim gelmez, bir internet sitesinden alışveriş yapamaz veya sevdiğiniz birine resim video vb. gönderemeyebilirsiniz.

Sebeplerimi şöyle:

 Çoğu uygulama bildirim için Google Bulut hizmetlerini kullanmakta böylelikle çok rahat şekilde tüm telefon kullanıcılarına sürüm bilgisi, bildirimi veya güncellemeleri gönderebiliyor.

Arka planda neler oluyor:

 Arka plan çok daha karışık eğer bir Android cihazınız var ve bu Android cihazınızda uygulamalar yüklüyse işte şimdi biraz telaşlanmanız gerekebilir.

Android Google açık servis kaynaklı bir işletim sistemi lakin bu Android’ in farklı sürümleri ve bu sürümlerin farklı varyasyonları var (EMU, MİUMİ, FLYMEOS, vb) eğer bunlardan birine sahip akıllı telefonunuz var ise bu uygulamalar Google servislerine bağlanamayacak bundan dolayısıyla sizlerin uygulamalarda kayıtlı tutulan verilerine erişim veya tekrar yeni veri yükleme gibi eylemler gerçekleşmeyecek.

Korkmamız gerekiyor mu ?

TÜRKİYE REKABET KURUMU eğer geri adım atmaz ise 12 Eylül 2019 dan sonra çıkan tüm GOOGLE TABANLI Android cihazların GOOGLE GÜVENLİK VE YAZILIM lisanları olmayacak bundan dolayı Google tabanlı hiçbir hizmeti kullanamayacak.

Peki, GOOGLE Neden Rekabet Kurumuna Takıldı?

Rus arama motoru Yandex, rekabet kurumuna GOOGLE’ ın telefonlara kurula gelmesi için zorlandığını bundan dolayı da rekabeti açık ara artırdığını öne sürdü bundan dolayıda Rus arama motorunun şikâyeti değerlendirmeye alındı.

GOOGLE geri gelir mi anlaşmaya varılır mı durum ne olur ?

Şayet Google rekabet kurumu ile anlaşır ve bu süreçte bir sorun yaşanmaz ise anlaşmadan sonra telefonlara güvenlik ve Google lisansları bir güncelleme ile gönderilir böylelikle telefonlar Google servislerini kullanmaya devam edebilirler.

BEN SAMSUNG KULLANIYORUM ETKİLENMEM Mİ DİYORSUN?

google

Böyle diyen arkadaşların Samsung tüm uygulamalarının Android tabanlı olduğundan haberi olmadığı aşikâr çünkü Android başlı başlına Google tarafından açık kaynak kodlu üretildi ve lisanlı üreticiler bunun için Google ile anlaşma yaptı bakın HUAWEI’ye anlaşma yapamadığından dolayı yeni telefonlarına bu hizmeti sağlayamıyor.

Ben İphone kullanıyorum ne olur ?

İphone kullanıcıların etkileyen hiçbir sorun yok çünkü İphone her konuda kendi cloud(bulut arşivi) alanlarını kullanmakta kendi AppStore var ve çoğu konuda Google bağımsız hareket edebiliyor.

Ama içerisinde Google destekli uygulama bulunuyorsa emin olun onları da etkileyecektir.

GOOGLE Tarafından Kullanımı çekilecek uygulama listesi ile ilgili detayları diğer haberimizden inceleyebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Mehmet Çavuşoğlu

Teknoloji ve oyunları seven, yakından takip eden biri. Daha öncesinde Donanım Arşivin de yazmış olup şuanda Wita Tv ailesinde bulunan yazar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Kapalı
Kapalı