FortniteGenel

Fortnite’ın davalar ile başı dertte!

Ünlü Battle Royale oyunu Fortnite tüm dünyada oynanan ve sevilen bir oyun.

Fortnite

Özellikle 18 yaş altındaki oyunculara daha yakın gelen ve daha çok hitap ettiği öne sürülsede her kitleden ve her kesimden kendine hayran çekmeyi başarıyor.

Geçtiğimiz yıllarda birçok dava ile ismi geçmişti Fortnite ve Epic Games’in hatta PUBG ile bile davalık olmuşlardı. Geçtiğimiz günlerde bu davalara bir yenisi daha eklendi. Kanadalı bir hukuk şirketi tarafından açılan davada fortnite yapımcılarının ve geliştiricilerinin asıl amacının küçük yaştaki oyuncu kitlesi için bilinçli bağımlılık yaratabilmek adına oyun içinde geliştirilen özelliklerin ve görsellerin çocuk oyuncular için bir tehtid oluşturduğu yönünde bir iddia sunuldu. Tabiki ebeveynler durur mu onlar da bu davaya doğal olarak tepki verdiler ve çocuklarının bağımlılık sorununun suçlusu olarak Fortnite’ı gösterdiler. Şikayetçi olan taraf işi abartarak sigara bağımlılığı ile bile benzetti Fortnite’ı çocukları için büyük tehdit ve bağımlılık oluşturduğunu eklediler.

Ancak genele objektif bir bakış yapmak gerekirse yıllardır bir çok insan sigara şirketlerine dava açıyor açıkçası bu biraz ona benziyor, burada ailelerin üzerine düşen çocukların kontrollü bir şekilde oyun oynamasını sağlamak ve onların hayatlarına değer katabilecek aktivitelere yönlendirmek. Yoksa bebekliğinden beri tablet ile büyüyen ve her soruna bununla çözüm bulan bir çocuğun günümüzde oyun bağımlılığı için ailesinin firmaya dava açması biraz trajikomik.

İlerleyen günlerde Epic Games tarafından yapılan açıklamaların takipçisi olacağız bakalım dava nasıl sonuçlanacak.

Daha Fazla Göster

Recep Akbulut

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı
Kapalı
Kapalı